Заразна вирусна болест при младите кученца, която протича със симптоми от страна на стомашно-чревния тракт – повръщане, диария и обезводняване. Може да се заразят и новородените кученца, като при тях се наблюдава възпаление на миокарда (миокардит).
Устойчивост на вируса
Вирусът на Парвовирозата издържа за 15 минути на 80°C, 1 час на 60°C, 3 месеца на 20°C и е изключително устойчив на ниска температура – 6 месеца на 4°C. В изпражненията на болните кучета може да се задържи с години. Повечето дезинфектанти, които се предлагат на пазара не са подходящи за почистване след вируса. Единственият дезинфектант, който инактивира вируса е натриевия хипохлорид (белина).
Разпространение на болестта
Описани са случаи на заразяване на лисици, вълци, чакали, койоти и други каниди. Боледуват младите кучета до 2 годишна възраст, като най-често се наблюдава при кученца от 6 седмична до 6 месечна възраст. Най-предразположени са мъжките животни от породите Лабрадор ретривър, Голдъд ретривър, Немска овчарка, Добреман и Ротвайлер. Вирусът се предава чрез урината, слюнката и повърнатото съдържание и най-много чрез изпражненията, които се отделят при дефекация. Най-често заболяването се проявява през летните месеци – от юни до септември. Куче, което се е разболяло веднъж и се е излекувало остава скрит носител и изгражда доживотен имунитет. Нелекувани болни животни загиват около 95 % от случаите.
Клинични признаци
Инкубационния период (времето от заразяването до появата на първите симптоми) е от 3 до 14 дни. Този период зависи от редица фактори – възраст, имунитет, количество на приет вирус и др. В началото на симптоматиката се установява повишаване на температурата, понижаване или липса на апетит и отпадналост. След това започват проявите от страна на гастроинтестиналния тракт – повръщане и жълто-зелена диария примесена с кръв, а в по-тежките случаи фекалиите са изцяло червени. Малките кученца бързо се дехидратират, губят тегло и ако не се пристъпи към лекуване – умират, вследствие сепсис. При някои кученца температурата се понижава под нормалната, което е лош признак. Миокардитът се среща по-рядко, като се засягат всички новородени кученца и умират много бързо, вследствие задушаване, учестен пулс, гадене и конвулсии.
Диагностика
Съществуват съвременни тестове, за които е необходимо да се вземе проба от изпражненията или кръвен серум/кръвна плазма.
Лечение
Основната цел на терапията е тялото на животното да се рехидратира и да се третира спрямо симптомите (симптоматична терапия) – имуностимулатори, кръвоспиращи, спазмолитици, противоповръщателни, антибиотици и др.
Профилактика
Навременното ваксиниране в повечето случаи е достатъчно за едно кученце да не се разболее. Съществуват редица ваксинационни планове, които всяка ветеринарна клиника разработва сама за себе си спрямо епидемичната обстановка в региона. След дългогодишен опит и посещения на множество обучения НИЕ – екипът на Ветеринарна Клиника Ветконсулт град Разград сме разработили план, който да ограничи проявата на заболяването Парвовироза до минимум. При посещение в клиниката ще Ви консултираме за пълният ваксинационен план.
Остави коментар