Кога и как да се грижим за ушите на нашите домашни любимци?
Грижата за ушите на кучетата и котките е от изключително важно значение за спокойният живот на Вашият домашен любимец. Макар и на пръв поглед, тази лесна манипулация, ако се извършва често и навреме ще спести множество скрити заболявания на Вашите любимци. Честотата на грижата на ушите се определя от различни фактори:
- Породна предразположеност
- Хигиена на животното
- Ареалът за разходка
- Хранене на домашният любимец
- Ежемесечно обезпаразитяване
- Околна среда – сезонност
Ухо – това е мястото, което е най-податливо на инфекции и възпаления. Ушите са незащитени и чувствителни, а занижената им хигиена би могла да доведе до усложнения и проблеми.
Кои са породите, които са предразположени към заболявания свързани с ушите?
Както и при проблемите с очите, така и с ушите има брийдова /породна/ предразположеност, чиито уши са слабото им място:
- Породите с т.нар. „клепнали” уши са най-често срещаните пациенти с проблеми в ушите – Кокер шпаньол, Кавалер Кинг Чарлз шпаньол, Бретон шпаньол, Бийгъл, Басет, Британска късокосместа и други.
- Породи, на които ушният канал е със специфична форма и дълбочина – Френски булдог, Английски булдог, Шар-Пей, Чау-Чау, Мопс, Персийка и други.
- Породи, на които в ушният канал има по обилно окосмяване и това дава предпоставка към задържане на секрет, който от своя страна е благоприятна среда за развитие на инфекции – Лагото Романьоло, Пудел, Дългокосмести териери и други.
Как се отразява хигиената на домашните любимци върху ушните проблеми?
Кучета и котки на които не се почистват ушите профилактично или такива които живеят навън са предразположени към по-чести заболявания, които са свързани с ушите. От друга страна, ежедневното къпане без конкретна причина и постоянното мокрене на ушите също играе важна роля при проблеми с ушите.
Защо местата за разходка са от значение за ушната хигиена на домашните любимци?
Животни, които се разхождат в по-тревисти местности са предразположени към по-чести проблеми с ушите. Пример за това е разходка в парка след окосяване и непочистване на тревните площи, изсъхналите треви – най често осили, попадат в ушният канал и мигрират навътре към вътрешната част на ухото. Това създава изключителна болезненост и възпаление. В такъв случай трябва да посетите ветеринар.
Как се отразява храненето върху ушите на домашните любимци?
Храненето винаги е от съществено значение за здравето на едно животно. Напоследък много често се наблюдават хранителни алергии при домашните любимци, които се проявяват и с проблеми в ушите – зачервяване, сърбеж, болка, скимтене, висока температура, отделяне на обилно количество секрет и други. Ето затова ако имате домашен любимец с някакъв вид доказана след изследване алергия е необходимо често да обръщате внимание на ушите му.
Защо е важно честото обезпаразитяване на домашните любимци, за хигиената и здравето на ушите?
Секретът, който излиза от ухото нормално е естествена бариера за навлизане на инфекции от различно естество. Има състояния, при които се увеличава секрецията и това дава една благоприятна среда за развитие и размножаване на различни насекоми и най-вече на ушни кърлежи. Те са често срещан проблем при бебета котенца. Необходима е диагностика и лечение от ветеринарен лекар.
Как сезонността влияе на ушната хигиена?
Сезонността също е важен фактор при хигиената на ушите на домашните любимци. Повече усложнения се наблюдават през по-влажните сезони от годината – пролет и есен. Голямо внимание трябва да се обърне и през летните месеци, тъй като много често когато вземем нашият домашен любимец с нас на почивка той обича да се разхлажда в приятната морска вода, в ушния канал навлизат вода и пясък, които дават предпоставка за развитие на инфекция и предизвикват дискомфорт в ушите на кучетата или котките ни.
Първи признаци на при проблем с ушите.
Ако забележите, че Вашият домашен любимец упорито посяга да се чеше по главата и ушите, търка главата по земята, скимти, проявява нервност и безпокойство, накланя главата си на една страна или се наблюдава зачервяване и подуване в областта на ушите, както и неприятна миризма, увеличено изтичане на секрет от ушите /характерно за напреднал етап в развитието на инфекцията/, то спешно посетете Вашия ветеринарен лекар.
Как да сведем до минимум проблемите с ушите на домашните любимци?
Ако искаме максимално добре да защитим кучето си, то е добре поне веднъж седмично да проверяваме ушите на нашия домашен любимец. Когато обаче то е с ежедневни разходки по тревни площи, след къпане и плуване, е необходимо да бъдем отговорни и всекидневно да проверяваме състоянието на ушите. Ако те са розови и чисти, ако нямат обилни изтечения, ако кучето ни не проявява дискомфорт и не демонстрира раздразненост и болка, то няма причина ние допълнително да бъркаме в ушите, освен да почистим с подходяща мека кърпичка видимата част на ухото. Не е желателно да се използват клечки с остър връх, защото може да се травмира вътрешната структура на ушите, а и трудно бихме контролирали клечката в дълбочина при условие, че домашният ни любимец трудно ще стои неподвижен и спокоен при манипулацията.
Първи стъпки и съвети при почистване на ушите на домашните любимци.
Ушите са слабо място при много породи и самото почистване в тази деликатна и чувствителна област е доста трудна задача. Ако обаче имаме възпалителен процес без лечение би настъпил бърз прогрес в развитието на инфекцията и може да се стигне до деформация на хрущялни тъкани, образуване на некроза, а оттам до продължително антибиотично лечение, дори и до хирургична намеса.
След накапване на почистващия лосион или лечебните капки за уши, кучето или котката ще започнат енергично да тръскат главата си и е препоръчително да бъдем на открито пространство или в баня, където след това да се почисти старателно. Ухото изисква използването на дерматологични – специално разработени лосиони за уши, обогатени с билки и масла, които имат успокояващо и обезболяващо действие. Ако се колебаете на какъв лосион да се спрете, то се допитайте до Вашия ветеринарен лекар и той ще ви даде насоки към правилния избор. Вашият ветеринарен специалист ще ви покаже най–рактичния и правилен начин за обработка на ушите, начина на прилагане на лосиона за уши, правилното придържане на главата и масажа в основата на ухото.
Petconsult разполага с широка гама почистващи ушите препарати и спомагателни средства – дерматологични кърпички за почистване на уши, еднократни напръстници за уши, напоени с алое вера и лешник, пудри и гелове, богата гама от нежно почистващи лосиони, както и антибиотични капки /предписани при лечение/. Нашите ветеринарни специалисти ще Ви консултират и ще ви помогнат със съвети за правилния Ви избор.
Остави коментар