С настъпването на топлите месеци от годината интензитета и продължителността на разходките на домашните ни любимци се увеличават. Това води до зачестяване на неприятните случаи на паразитози, било то вътрешни (ендопаразитози) и външни (ектопаразитози). В тази статия ще разгледаме видовете паразити и видовете форми, които се предлагат на пазара за обезпаразитяване на котките и кучетата.
Видове паразити по домашните любимци
Още от раждането малките кученца и котенца са изложени на риск от заразяване с паразити. При бебетата този риск е изключително висок, тъй като имунната им система е все още недобре развита. Симптомите, които демонстрират животинките са от страна на гастро-интестиналния тракт – диария, повръщане, кръв и слуз във фекалийте. Много често се наблюдава и сериозно зачервяване („подсичане”) около анусчето на бебето. Начините за заразяване са различни, като най-често се случва при почистването на космената покривка, чрез близането се поглъща заразната форма на паразита. Друг често срещан „сценарий” на заразяване е използването на общи тоалетни, които са замърсени с фекалий от заразени животни, консумацията на храна, която е контаминирана с изпражнения също може да бъде предпоставка за развитие на паразитоза. Видовете вътрешни паразити, с които се наблюдава заразяване са протозойни паразити и червеи.
Протозои
Най-честите представители са гиардия и кокцидия, като характерно за тях е прикрепването им към лигавицата на тънките черва, което води до тежки диарии, дехидратация и в последствие ако не се вземат мерки – смърт.
Хелминти (червеи)
Това са ендопаразити, които най-често заразяват червата на кучетата и котките, съществуват и такива червеи, които могат да причинят белодробни промени. Най-разпространената паразитоза при домашните любимци е с кръгли червеи или т.нар. глисти. Те се локализират в тънките черва и много често стопаните виждат наличие на цели зрели червеи в изпражненията. Друг често срещан паразит е плоският червей или т.нар. тения. Тениите се прикрепят към стените на червата, а при масово заразяване се наблюдават и извън тялото – най-често около ануса, наподобяващо формата на оризово зърно. Друг разпространяващ се в България хелминт е дирофиларията или т.нар. сърдечен червей. Неговата локализация е в сърцето, кръвоносните съдове и белия дроб. Котките и кучетата, които живеят на открито са изключително предразположени, тъй като това заболяване се предава чрез ухапване от комар. Заразяването с хелминти е различно при всеки представител, но най-често срещания „сценарии” е от едно животно на друго чрез изпражнения, които са контаминирани с яйца. При новородените бебенца е доказано, че 95% от случите на паразитоза е заразяването от майката чрез кърмата. Някои видове паразитози могат да бъдат зоонози т.е. да се зарази и човек. Ето защо е задължителна редовната профилактика на домашните ни любимци.
Таблетки за вътрешно обезпаразитяване на кучета и котки
Съществуват няколко лекарствени форми, които са подходящи за обезпаразитяване на кучетата и котките. Най-разпространеният метод е под формата на таблетки, като всяка една фирма производител сама е разработила различни категории, които са съобразени спрямо теглото и възрастта. Друг метод е чрез прилагането на овкусена паста, която се препоръчва при малките бебета или при по-капризните и своенравни домашни любимци. Най-често използваната форма е спот-он (пипета), която се поставя върху гърба на животните. Подходяща е за профилактика на животни, при които е невъзможно даването на препарат през устата.
Екипът на ветеринарна клиника Ветконсулт гр. Разград препоръчва ежемесечно профилактиране на Вашите домашни любимци през топлите месеци от годината, а през по-хладните и студени сезони в период не по-дълъг от 2 месеца.
Остави коментар