Грижата за хигиената на малките кученца, е от особено голяма важност. Разбира се, трябва да спазите ветеринарните изисквания, за да не застрашите здравето на вашия домашен любимец. Много стопани, които тепърва започват да отглеждат четириноги, се питат кога да стартират с къпането. В този ред на мисли, ние подготвихме тази статия, в която ще ви инструктираме относно този въпрос. Прочетете внимателно следващите редове, тъй като те ще бъдат важни за вас.
На каква възраст да изкъпем кученцето ни?
Отговорът на този въпрос е само един и трябва да го запомните. Малко куче се къпе, след като навърши възраст от 3 месеца. Специалистите считат, че тогава кученцето създава своя имунитет и къпането няма да застраши здравословното му състояние. Тримесечните кученца могат да минат през банята, но това не е на всяка цена. Повечето стопани ги къпят, тъй като са изцапани или миришат неприятно, без да има изискване за това. Ето защо, всеки ще решава сам за себе си.
Малките кученца в първите 3 или 4 дни от взимането им подлежат на стрес, тъй като започват да усещат нова среда на развитие. Ако ги изкъпете може да увеличите напрежението, което ще се отрази на психиката на палето. Достатъчно е да измиете лапите му след разходка и да ги подсушите с кърпа. По този начин домашния ви любимец няма да оставя мръсни следи на пода. Истинската баня идва, едва когато кучето ви се адаптира към новата обстановка, в която живее.
Как да подготвим малко куче за първа баня?
Първата баня на кученцето ви, трябва да бъде съобразена с някои фактори. Повечето хора избират ваната за място, където да хигиенизират четириногото, но преди да преминете към същинската процедура, е необходимо да сложите на дъното по-плитък съд, а също и подложка, за да не се хлъзга животинчето. В случай на упорито замърсяване може да ползвате кучешки шампоан.
По време на къпане пазете очичките и ушичките на палето. Изплакнете козината му бързо, но без никакви нерви. Подсушаването става посредством използването на мека кърпа, която не дразни. Мъничките кученца обаче остават мокри за по-дълго време, така че може да се наложи, да ги подсушите чрез сешоар. В противен случай организмът им подлежи на простудни заболявания.
Общо взето, се налага да предразположите мъничето, за да не го стресирате, простудите или донесете някакъв вид дискомфорт. Вземете съветите ни предвид, ако не искате да направите греша, която може да доведе до увреждане на здравето на животното, което харесвате и обичате.
В края на банята препоръчваме да възнаградите косматия ви любимец с вкусна храна, за да му оставите добри спомени от изживяването. Това е един малък трик, който ще ви помогне да научите четириногото да се къпе редовно и да приема целият този процес като нещо приятно.
За какво да внимаваме при къпане на кученце?
Ако сте прочели редовете по-горе, то тогава можете да съберете информацията, за да си отговорите на този въпрос. Все пак ще повторим основните моменти, които е добре да помните. Не стресирайте излишно кучето и го пазете от простуда. Къпете го в плитък съд с добавена подложка, за да не се подхлъзва, докато извършвате хигиенната норма. Ако усетите негативни емоции и усещания от животното го извадете от водата и почистете само неговите лапички.
Посочените напътствия в статията ни, са консултирани с ветеринар, така че можете да ни имате пълно доверие. Естествено, може да се възползвате и от предложенията ни за козметика за кучета тук в сайта ни, за да осигурите гладка и здрава козина на домашния ви любимец, а също и да доведете по-приятни ухания. Сега обаче е време да се разделим с пожелания за много щастливи и забавни мигове с обичаното от вас животинче, което със сигурност ще ви носи радост в живота.
Остави коментар